Црна Гора дефинитивно не учествува на Евровизија!

Како што е соопштено на официјалниот евровизиски портал ESC Today, Црна Гора нема да учествува на Евровизија која во 2020 година ќе се одржи во Ротердам, Холандија.

Оваа информација за Блиц ја потврдиле и Радио-телевизијата на Црна Гора (RTCG), а станува збор за тоа дека не успеале да ги исполнат роковите кои им ги дале од Европската радиодифузна унија (EBU).

YouTube

Всушност, EBU наводно им дала дополнителен рок на RTCG да ја финализираат својата партиципација за учество на Евровизија 2020 година, но на крај сепак дошло до тоа Црна Гора да се повлече од ова натпреварување.

Од RTCG за ESC Today навеле дека дале се од себе Црна Гора да биде дел од Евровизија, но дека на крајот работите сепак не се реализирале.

Прочитајте и...  Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Некогашната југословенска република на Евровизија дебатираше во 2007 година во Хелсинки, а ја претстави Стеван Фади. Црна Гора ја имаат претставувано и Ненад Кнежевиќ, Сергеј Цетковиќ, групата „Who See“, но и Славко Калежиќ.

На минатогодишната Евровизија, Црна Гора ја претставуваше групата D Mol со песната „Heaven“.

 

Прочитај повеќе

Куче првпат се погледна во огледало, ваква реакција не очекуваше никој! (ВИДЕО)

Слободен печат

Малку жени би се осмелиле вака облечени да излезат од дома: За стајлингот на манекенката зборува цел свет! (ФОТО)

Слободен печат

Ова е човекот кој ја однесе Емина Јаховиќ до самиот врв на естрадата: Тоа ми се исплатеше и духовно и материјално! (ВИДЕО)

Слободен печат

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Бронзената божица Ким доминирала во пустина во новата колекција за долна облека

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Се разведе и почна да се слика провокативно: Пејачката Славица Чуктераш позира во долна облека (ФОТО)

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Светски познат бенд објави проштална порака за своите обожаватели од Европа! (ФОТО)

Слободен печат