7 C
Скопје

Црн рекорд во Бугарија: Во еден ден починаа 221 лице од последиците на ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија е регистриран рекорден број на смртни случаи од коронавирус – 221, а заразени се уште 2.814 лица, објавено е на официјалната интернет страница за следење на епидемијата.

Од последниот пресек тестирани се 6.825 примероци, а процентот на позитивни е 41,23 отсто.

Во моментов има 90.700 активни случаи. Во болниците има 6.783 пациенти, од кои 457 се на интензивна нега.

Од почетокот на епидемијата во Бугарија се заразиле вкупно 145.300 лица, од кои 4.035 починале.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Андоновиќ: Навални, нова провокациска доктрина или рестартирање на односите на САД и Русија

Поврзани вести

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Ресторани почнаа да нудат попуст на вакцинираните: По 10 до 20 отсто во зависност од дозата

И.И.

Потпретседателот на НСОН, Ајдини со обвинување: Има притисоци од директори на училишта за отчленување од синдикатот

Слободен печат

Продолжува трендот на релативно висок број на новозаболени од Ковид-19 во Косово

Слободен печат

Собраниска комисија за здравство: Се расчистува патот за одобрение за ставање во промет на вакцините против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар