Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Британија пријави 6.643 нови случаи на зараза со ковид-19, што, според официјалните податоци, претставува рекорден број на инфицирани лица за еден ден и претставува знак дека државата ја погодил вториот бран на пандемијата.

Денешниот врв на вториот бран е многу поголем отколку во април и мај, затоа што Велика Британија во тоа време немаше можност да тестира толку голем број граѓани.

Тамошните здравствени власти соопштија и за нови 40 починати лица од вчера, но не наведоа дека за време на првиот бран се регистрирале по 1.000 жртви на вирусот дневно.

Прочитајте и...  Инфективното во Прилеп полно, се преадаптираат други одделенија, недостасува персонал

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар