Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски, бил повикан да даде исказ во полиција оти на Фејсбук напишал тие што ќе ја заокружат бројката на една од партиите на гласачкото ливче да шкртнат „Северна“.

Но, полицијата под раководство на техничкиот министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, досега не реагираше на објавениот статус на еден гласноговорник и подржувач на одредена политичка партија кој на својот Фејсбук профил напишал: „Гласајте за број ( ), и заокружете на ливчето каде што пишува Северна, како поддршка на политиките северџански“.

Исто така полицијата не реагираше на Фејсбук статусот на еден новинар, чија примарна задача е да ги информира граѓаните, меѓутоа тој напишал: „Важно: За да се поддржи коалицијата …….., освен бројот ( ), треба да се заокружи и “Северна“ во горниот дел од гласачкото ливче каде што пишува „Република Северна Македонија“!

Прочитајте и...  Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

Во овој момент повеќе го нема статусот на неговиот Фејбук профил.

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, и за време на изборен молк води политичка кампања, и на својот Фејсбук профил пишува: „Владата предводена од Оливер Спасовски се подготвува за изборен поткуп и во таа насока денес, во момент кога дел од граѓаните го остваруваат гласачкото право, беа поништени 20 решенија и наредби за распоредување на вработени во Министерството за внатрешни работи, а потпишани од моја страна… 20 полициски службеници помалку, се ништо наспроти силната волја и решеност да ставиме крај на криминалното работење на СДСМ“.

Мониторинг тимот на ЦИВИЛ ги архивира и забележува сите прекршувања на изборниот молк.

Прочитајте и...  Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Прочитај повеќе

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција