„Цивил“ ги осуди условувањата на Бугарија

Невладината „Цивил“ како тенденциозни ги оценува новите услови кои Бугарија и ги постави на Македонија. Во ваквите постапки според невладината, се доведува во прашање подготвеноста за соработката меѓу двете земји. За Цивил, условите претставуваат закана за земјата, бидејќи се на пет дена пред Самитот на Еврипската унија, односно пред добивањето датум за преговори. Однесувањето на Бугарија го осудуваат, за кои сметаат дека не е одлика на земја членка на ЕУ и на земја која претендира да поддржува позитивен „развој на добрососедските односи, а истовремено да ги минира, велат оттаму.

– Неприфатливо е земја како Бугарија, која во Договорот се обврзува да работи на европската и евроатлантската интеграција насочена кон успешна подготовка на Република Северна Македонија за нејзино пристапување кон Европската Унија и НАТО, но и да работи на зајакнување на разбирањето, мирот и стабилноста во регионот, да поставува заканувачки ултиматуми, од позиција на земја членка на Унијата, велат од „Цивил“.

Прочитајте и...  Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

„Цивил“ алармира дека инсистирањето за бришење на македонското малцинство во Бугарија, како и непризнавањето на македонскиот јазик, значи непридржување и непочитување на Договорот од страна на Бугарија.

– Факт е дека отворените прашања мора да се расчистат во име на добрососедските односи и стабилноста во регионот. Но со задирањето на Бугарија во македонскиот јазик, историја и идентитет, како услов за влез во Европската Унија, не оставаат простор за компромис. Решавањето на овие прашања е можно единствено преку дијалог и соочување, како со минатото, така и со сегашноста, а не со поставување на заканувачки ултиматуми, кои не одат во прилог на ниту една од двете земји – велат од „Цивил“.

Ги повикуваа властите да пристапат рационално и со аргументи и да ја известат јавноста.

Прочитајте и...  Чулев: Кривична за скопјанец кој на Фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат