Циркусот продолжува, државата не го признава, а му даде да го организира Охридски маратон- Слободен печат

Циркусот продолжува, државата не го признава, а му даде да го организира Охридски маратон

Циркузот во македонското пливање во борбата за власт никако да заврши, а се чини дека завршницата не е на повидок. Александар Маленко, кој е претседател на Пливачката федерација на Северна Македонија (ПФСМ) денеска објави дека доби дозвола од Владата да го организира Охридскиот пливачки маратон и уште два меѓународни настани.

Дозволата на Маленко и неговата ПФСМ му ја издаде Капетанијата на Пристаништата – Охрид при Министерството за транспорт и врски и тоа за организација на дури три трки, Охридскиот маратон, трката на 10 километри од светската Гран-при светска серија и Лен купот на отворени води.


За да ги добие дозволите за организација, Маленко и ПФСМ во април годинава формираа Комитет за далечинско пливање и меѓународни пливачки манифестации.

Прочитајте и...  Реми на Академија Пандев, убедлив триумф на Ренова

 

Проблемот е во тоа што државата преку Централниот регистар како официјална федерацијата ја признава Националната пливачка федерација (НПФ) чиј претседател е Александар Филипчев. Маленко и неговата ПФСМ продолжуваат да функционираат, а поранешниот пливач како главен адут ја има Светската пливачка федерација, ФИНА која сè уште го смета за предводник на македонското пливање, и ја дозволи промената на името на Федерацијата.

Маленко, минатиот месец заработи кривична пријава од Александар Филипчев
поради лажно претставување и користење на фалсификат печати бидејќи во Централниот регистар не постои ПФСМ туку Национална пливачка федерација чиј претседател и токму Филипчев.

Бидејќи не се надзира крајот на циркузот во македонското пливање, ФИНА најави дека нејзини претставници ќе пристигнат во Македонија за конечно да се стави крај на рашомонијадата во пливањето.

Прочитајте и...  „Фуријата“ не ја дава титулата, Шпанија останува Европски шампион

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Остави Коментар

5 × 2 =

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат