Циркус пред Австралија Опен: Тенисерите ни криви ни должи заглавени во собите 14 дена?

Еден позитивен тест на коронавирус е откриен на чартар летот од Абу Даби за Австралија и сите тенисери оид тој авион ќе бидат во 14-дневна изолација во своите соби.

Протоколите за борба против коронавирусот во Мелбурн каде ќе се игра првиот годинешен грен слем турнир, за многу тенисери и тенисерки не се идеални, а последниот случај дле од нив ќе ги исфрли од ритам.

Организаторите на Австралија опен најавија дека двонеделниот карантин ќе важи за сите тенисери и тенисерки кои планираат на играат на грен слем турнирот, но за патниците на чартер летот на кој имаше позитивен случај на коронавирус, тие услови се построги.

Тенисерите и тенисерките имаа негативни тестови пред тргнувањето за Мелбурн, но позитивниот случај во авионот на друг патник, ги стави во 14-дневен карантин без можност да тренираат.


Една од патничките во тој авион е и украинската тенисерка Марта Костјук која преку мејл ги извести своите колеги и колешки за ситуацијата.

Прочитајте и...  Грчки антифашисти: Антифашистичката борба се води на улица

За жал имам лоши вести. Само што не известија дека едно лице од летот EY8004 од Абу Даби кој пристигна околу 8.20 часот имал позитивен тест на корона во доаѓањето во Мелбурн. Шефот на медицинскиот протокол го истражи случајот и одлучи дека сите ќе бидат затворени во своите соби вели 14 дена“.


Организаторот потврди дека дури 23 тенисери и тенисери биле во тој авион и ќе се обидат да издејствуват намалување на карантинот за нив бидејќи тие имаат негативни тестови.

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Наместо ветената дипломатија Бајден започна да бомбардира

Слободен печат

ВИДЕО | Професор Џукеска: Со предложениот Eтички кодекс се отвора простор раководните лица да се пресметуваат со неистомислениците

Слободен печат

АТП: Ѓоковиќ се израмни со рекордот на Федерер

Слободен печат

Сопствениците на парцелите бараат кат повеќе, не зеленило

Анета Стојковска

Ивановски позитивен на ковид-19, нема да настапи на ЕП во Полска

Слободен печат

Ахмети: Дијалогот Косово-Србија треба да има конечен епилог

Дестан Јонузи

Остави Коментар