Ципрас официјално му ја предаде премиерската функција на Мицотакис – Слободен печат
ВестиРегион

Ципрас официјално му ја предаде премиерската функција на Мицотакис

Досегашниот претседател на грчката Влада, Алексис Ципрас денеска во премиерската палата официјално му ја предаде функцијата на идниот премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Претходно, Мицотакис положи свечена заклета во претседателската палата во присуство на потесниот круг од семејството и пред шефот на државата Прокопис Павлопулос.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close