9 C
Скопје

Циклонот Ниран го погоди североисточниот дел на Австралија

Повеќе од 40.000 домаќинства се без електрична енергијa, откако тропскиот циклон Ниран го погоди североисточниот дел на Австралија. Силниот ветер и обилните дождови урнаа голем број дрвја, оштетија далноводи. Во предградието на Таунсвил делумно се оштетени повеќе згради. Обилниот дожд предизвика и поплави.

Поради невремето се затворени 38 училишта, а жителите на неколку градови на источниот брег на Австралија се предупреддени да се подготват за евакуација.

Според метеоролозите циклонот Ниран во следните два дена нема да загуби од јачината и ќе се движи кон север.

Прочитајте и...  Засега без договор за „државјанства со сведоци“

Поврзани вести

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар