Циклонот Булбул направи пустош во Индија и Бангладеш (ВИДЕО)

Циклонот Булбул направи огромен хаос во крајбрежните региони на Бангладеш и Индија, убивајќи најмалку 13 луѓе, додека повеќе од два милиони беа принудени да се евакуираат и да ја поминат ноќта во засолништа за бура, пренесе Би-Би-Си.

Фото: Tamal Shee / Zuma Press / Profimedia

За бреме на бурата беа измерени ветришта до 120 километри на час, временска непогода во која беа повредени повеќе луѓе и беа уништени многу домови. Пет од шесте загинати лица во Бангдалеш беа погодени од паднати дрвја.

Официјалните лица велат дека се избегнати понатамошни жртви поради тоа што луѓето навремено се евакуирале, а според синоптичарите, бурата започнала да ја губи својата голема сила.

Прочитајте и...  Во Велес до 19 часот излезност од 48,28 отсто, Општина Градско со 54,86 и Општина Чашка со 57,7 проценти

Прочитај повеќе

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат