ЦИК: Врховниот суд треба да одлучи за гласовите од Србија

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) соопшти дека ги примила одлуките на Изборниот панел за поплаки и претставки (ПЗАП) за бришење од конечните резултати на парламентараните избори од 6 октомври на гласовите од Србија и за пребројување на 1.472 гласачки места, но дека за да се постапи по нив треба да се чека евентуалната одлука на Врховниот суд, јави дописникот на МИА од Приштина.

Портпаролот на ЦИК Ваљмир Елези изјави за косовските медиуми дека по денешните одлуки на ПЗАП учесниците на изборите имаат право на жалба до Врховниот суд и дури откако ќе заврши и таа процедура Комисијата ќе може да презема дејствија.

– Во овие одлуки има правна поука која дозволува поплаки до Врховниот суд. Затоа КИЦ е обврзан да го почитува тој законски рок пред да ги процесуира понатаму. ЦИК ќе постапи како и досега, значи согласно одлуките кои ја обврзуваат, истакна Елези.

Прочитајте и...  Спасовски: Ние градиме 777 социјални станови за засегнати граѓани

Одлучувајќи по поплаките на учесниците на изборите во врска со конечните резултати што ги објави ЦИК минатиот четврток, на 7 ноември, ПЗАП денеска да ја прифати жалбата на коалицијата Социјалдемократска иницијатива (Нисма) – Алијанса ново Косово (АКР) за бришење од конечниот резултат на гласовите стасани од Србија и ѝ наложи на ЦИК да изврши пребројување на гласовите во 1.472 гласачки места.

Лидерот на Нисма Фатмир Лимај на прес-конференција изјави дека по одлуката на ПЗАП коалицијата, која тој ја предводи има освоено 5,12 отсто од гласовите и ќе има шест пратеници во новиот Парламент.

Лимај ја оцени одлуката на ПЗАП како храбра и законита, а ја обвини ЦИК дека на 7 ноември извршила изборен фалсификат, со тоа што објави нерегуларни конечни резултати, со кои коалицијата остана надвор од Собранието со освоени вкупно 4,98 отсто гласови.

Прочитајте и...  Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Прочитај повеќе

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат