Циципас ја освои титулата во Лондон (ВИДЕО)

Стефанос Циципас го совлада во финалето на Завршниот мастерс во Лондон, Доминик Тим, после пресврт со резултат 2:1 по сетови 6:7 (6), 6:2 и 7:6 (4).

Гледавме два сета кои завршија во „тај-брејк“ и добивме нова потврда дека светскиот тенис има уште еден играч од светска класа.

Борбата за титулата траеше скоро три часа и најави големо ривалство меѓу Стефанос и Доминик.

Гркот со 21 година и три месеци стана најмладиот шампион на Завршниот мастерс уште од Лејтон Хјуит во 2001 година, на кој триумфираше во своето прво учество.

Прочитајте и...  Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Воедно е прв играч кој стана шампион после загубен прв сет од Давид Налбандијан во 2005 година.

Циципас ќе го напушти Лондон со 1.300 бодови и 2.656.000 милиони долари.

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат