Цибулкова кажа доста е, си замина во пензија

Доминика Цибулкова, некогашната четврта тенисерка на ВТА листата денеска стави крај на професионалната кариера. Таа освои осум ВТА титули, а во 2014 година играше во финалето на Австралија Опен, додека годинава стигна до полуфиналето на Ролан Гарос.
Таа веста за заминувањето во пензија ја објави на својот Инстаграм-профил.

View this post on Instagram

Today, with mixed feelings, I have special news to share with you all. As you know I haven’t been playing tournaments for several months. What started as a recurring Achilles injury, developed into one of the most difficult moments in my life – deciding on what to do with my tennis career. After a lot of thinking, talks, and support from my family, friends, and my team, I have finally decided that I will not be returning to the courts as a competitive player. It is a moment filled with so many feelings – saddness, fear of the unknown, but also excitement of what life will bring in the future. I was one of the luckiest kids to stumble upon the road of a tennis player thanks to my wonderful parents and I will be forever grateful for their unconditional support. They did everything possible to keep me moving forward no matter how big the obstacles that stood in the way. I was also very fortunate to have a whole « village » of wonderful people around me who helped shape my career and help me achieve goals and dreams that children dream about. I am chosing today as the day I announce my retirement from tennis because this is also a day on which my biography is being launched with all of the details about my career. Writing the book was a journey on its own because it also brought lots of emotions and took a significant effort to open up about my personal life. I am honored to share this special book with all my fans. I am looking forward to step into the next part of my life and take on new challenges, spend happy times with my family, friends, making new friends, visiting new places, and making new memories. I will miss the support of my fans on the tennis court but will never forget you because tennis will always be a part of me. Pomeeee 😉 New chapter begins now…. ❤️

A post shared by Dominika Cibulkova (@domicibulkova) on

„Денеска со измешани чувства сакам да споделам посебна вест. Како што знаете, не одиграв ниту еден меч во последните неколку месеци. Се започна од повредата на ахиловата тетива која ме донесе до еден од најтешките моменти во животот – требаше да одлучам што да правам понатаму. По долго размислување и поддршката која ја добив од семејството и пријателите одлучив да не се враќам на теренот како тенисерка“, напиша Цибулкова.

Таа во 2016 година триумфира на завршниот Мастерс турнир на кој играат најдобрите осум тенисерки, а во кариерата има уште и три настапи во четвртфиналињата на Вимблдон и едно четвртфинале на УС Опен.

Цибулкова првиот тениски меч како професионалка го одигра во 2004 година и има скор од 450 победи и 299 порази.

Прочитајте и...  Ренова го презентира засилувањето од БиХ, Хушиќ

Прочитај повеќе

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат