Централна и Јужна Америка се „интензивни зони на пренесување“ на вирусот

Северна и Јужна Америка бележат забрзано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Извршниот директор на програмата за вонредни случаи на СЗО, Мајк Рајан рече дека Централна и Јужна Америка станале „интензивни зони на пренесување” на вирусот.

Тој додаде дека не верува дека е достигнат врвот во трансмисијата и истакна дека во моментот не може да предвиди кога ќе достигне тој врв.

– Пет од 10-те земји низ целиот свет кои пријавиле најголем број нови случаи во последните 24 часа се во Америка: Бразил, САД, Перу, Чиле и Мексико, рече Рајан.

Тој потсети дека „пред многу недели” светот беше фокусиран на Јужна Азија и Африка како потенцијално жариште на вирусот, пренесува Си-Ен-Ен.

Рајан рече дека сега, до одреден степен, ситуацијата во тие области е сè уште тешка, но стабилна.

– Од друга страна, јасно е дека ситуацијата во многу земји од Јужна Америка е далеку од стабилна. Има рапидно зголемување на бројот на случаи и овие системи се под зголемен притисок, истакна Рајан. 

Прочитајте и...  Вработен во Дрекслмаер нов позитивен случај на коронавирус во Кавадарци

Прочитај повеќе

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат по шестчасовна смена, со ваква заштитна облека работат (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат, Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел

Слободен печат

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт предводена од СДСМ и Заев    

Слободен печат

Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Слободен печат

Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Слободен печат

Протести пред српскиот Парламент за „одбрана” на Косово и Крим, уапсен политичар

Слободен печат

Царовска во Кисела Вода: На 15 јули да гласаме за повисоки плати, повисоки пензии, за повеќе градинки

Слободен печат

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат