Цените на нафтата зајакнаа по саудискиот оптимизам за нејзина зголемена побарувачка

Цените на нафтата денеска зајакнаа, поддржани од саудискиот оптимизам за зголемената побарувачка во Азија и ветувањето на Ирак дека дополнително ќе ги намали испораките, но неизвесноста околу мерките за поддршка на економското закрепнување на САД ги ограничи профитите.

Цената на фјучерсите на северноморската нафта порасна за 34 центи, или 0,8 проценти, на 44,74 долари за барел во утринското тргување, додека фјучерсите на американската нафта WTI пораснаа за 47 центи, или за 1,1 процент, на 41,69 долари за барел.

Извршниот директор на Саудиска Арамко, Амин Насер, вчера изјави дека предвидува зголемување на побарувачката на нафта во Азија бидејќи економиите постепено се отвораат по олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на Ковид-19.

Прочитајте и...  Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

Покрај тоа, Ирак на крајот од минатата недела соопшти дека во август и септември ќе го намали производството на нафта за дополнителни 400.000 барели на ден за да ја неутрализира својата хиперпродукција во текот на изминатите три месеци. На тој начин, Багдад ќе ја почитува квотата за намалување на испораките утврдена со договорот на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници, која претходно ја надмина.

Прочитај повеќе

Мицкоски со кадри на Груевски ќе го руши Заев

Весна Тодоровска

Богоев: Конечно добивме нов лик на градинката „Мајски цвет” во Тафталиџе 1

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Слободен печат

Утре без вода дел од корисниците од општина Чаир

Слободен печат

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Сугарески го прислушкувале осум години

Горан Наумовски

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум

Нов протест утре на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилство

Слободен печат

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска