Цената на „црното злато“ порасна на едномесечен максимум

Британската банка „Barkliz“ ја подигна прогнозата за движењето на цената на нафтата со прогноза дека ќе забележи раст од 5 – 6 долари за барел годинава, а за следната година предвидува раст од 16 долари.

Цената на нафтата денеска забележа скок за повеќе од три отсто на едномесечен максимум, по сигналите за пораст на побарувачката во Кина, каде рафинериите ја интензивираа преработката, завршувајќи ја неделата со оптимистички вести за понудата.

Северноморската нафта од типот „brent“ порасна за 1,21 отсто и денеска се тргуваше по цена од 32,34 долари за барел.

Цената на оваа нафта вчера порасна за речиси седум проценти, па се очекува на неделно ниво да забележи раст од 3 отсто.

Американската лесна нафта „WTI“ ја зголеми цената за 92 центи или 3,3 отсто и сега изнесува 28,48 долари за барел,

„WTI“ во четвртокот регистрираше скок од девет проценти и е на пат да го заокружи тринеделниот раст со добивка од 15 проценти.

Прочитајте и...  Денес е Петровден

Британската банка „Barkliz“ ја подигна прогнозата за движењето на цената на нафтата со прогноза дека ќе забележи раст од 5 – 6 долари за барел годинава, а за следната година предвидува раст од 16 долари.

Меѓународната агенција за енергетика „IEA“ соопшти дека очекува светските залихи на сурова нафта да опаѓаат за околу 5,5 милиони барели дневно во втората половина од оваа година.

Што се однесува до понудата, Организацијата на земји извознички на нафта и нејзините сојузници „OPEC+“ веќе договорија намалување на производството за рекордни 10 милиони барели дневно, пред Саудиска Арабија да најави дополнително намалување во јуни, ветувајќи дека ќе ја намали испораката за речиси 5 милиони барели дневно.

Сауди Арамко, најголемиот светски извозник на нафта, ги намали планираните количини за јунска испорака на најмалку 3 клиенти од Азија за дури 30 проценти, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на изјава на извор запознат со случувањата.

Прочитајте и...  Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

 

Прочитај повеќе

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс