Цената на акциите на азиските берзи на највисоко ниво последниве пет месеци

– Постојаните лоши вести за бројот на заразени од ковид – 19 во САД инвеститорите ги занемаруваат во очекување на скоро откривање и брз развој на вакцина.

На азиските берзи денеска цените на акциите достигнаа најголема разлика во последните пет месеци бидејќи инвеститорите очекуваат дека бизнис резултатите на американските компании, чие објавување почнува оваа недела, ќе ги надминат очекувањата.

„MSCI“ индексот на азиските берзи без јапонскиот околу 7 часот утрово бележеше позитива од 0,15 отсто.

Паралелно, јапонскиот „Nikkei“ порасна за 1,7 отсто, јужнокорејскиот „Kospi„ 1,2, а во значителен плис се и кинеските берзи од околу еден процент.

– Постојаните лоши вести за бројот на заразени од ковид – 19 во САД инвеститорите ги занемаруваат во очекување на скоро откривање и брз развој на вакцина, но и поради политиката која е потпора за вложување во имот и во американската бизнис економија. „ЈP Morgan, Citigrup I Wells Fargo“ во вторник ќе известат за својата заработка во второто тримесечје, а се очекува заработката да биде подобфра од очекуваното, истакнува Реј Атрил, стратек во инвестициското друштво „NAB“.

Прочитајте и...  МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Прочитај повеќе

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат

Кина со предупредување: Ќе следи одмазда, ако кинеските новинари бидат протерани од САД

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!

Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Слободен печат

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Слободен печат

Трамп ја повлече номинацијата на генералот Ентони Тати

Слободен печат