7 C
Скопје

„Целта ми е да убијам муслимани“: Уапсено момче во Германија заради закани за напад

Во Германија е уапсено момче од 21 година заради закана дека ќе изврши напад на муслиманите, соопштено е од обвинителството на земјата. Постојат сомнежи дека момчето од Хилдесхајм во петокот на интернет ја објавил својата намера да изврши напад со повеќе жртви, се наведува во соопштението на обвинителството.

Момчето е уапсено во сабота, а во неговиот стан е пронајдено оружје со кое најверојатно планирал да го изврши нападот, како и фајлови на компјутер со радикални десничарски содржини. Името на осомничениот не е објавено. Судијата денеска наредил момчето да остане во притвор заради сомневање дека нарушил мир со закани за злосторство, како и заради финансирање на тероризам, за што е обвинет бидејќи поседувал оружје.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Девет кинески рудари пронајдени мртви, потрагата не престанува

Досегашната истрага упатува на заклучокот дека обвинетиот долго планирал како ќе го изведе нападот кој ќе го привлекло вниманието на светската јавност. Момчето на интернет го спомнал човекот кој минатата година во Нов Зеланд изврши напад на две џамии и притоа уби 51 лице и рекол дека има намера да направи нешто слично.

Тој рекол дека неговата цел е да „убие муслимани“, се наведува во соопштението.

Поврзани вести

Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

И.И.

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Ниту земјите од ЕУ нема да бидат исклучок: Бугарија ќе воведе задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез

Слободен печат

Девет години затвор доби поранешен министер за образование обвинет за педофилија

И.И.

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Остави Коментар