25 C
Скопје

Целибаши ги повика младите да излезат на гласање, а од партиите побара мирна кампања и достоинствен изборен процес

Претседателот на Централната изборна комисија (ЦИК), Илирјан Челибаши, неколку дена пред 25 април, кога во Албанија се одржуваат парламентарните избори, ги повика младите да станат дел од изборниот процес, јави дописничката на МИА од Тирана.

Преку објава на Твитер тој напиша дека младите во Албанија треба да се вклучат во демократските процеси во земјата и да учествуваат на 25 април 2021.

– Ја охрабрувам албанската младина да се вклучи во демократските процеси на земјата и да учествува на изборите на 25 април 2021 година. Избери, гласај, одлучи, порача тој.

Апелот следува откако се погласни се информациите дека младите незадоволни од нивниот статус во општеството и огромната невработеност, во спроведи анкети, тврдат дека нема да излезат на гласање.

Првиот човек на ЦИК го повтори апелот до политичките партии за достоинствена и мирна предизборна кампања, демократски и фер изборен процес.

– Кој ќе ја понесе оваа одговорност ќе се соочи со соодветни санкции. Апелираме дека мора да има мирна и достоинствена кампања и граѓаните да можат слободно да одлучуваат за кого ќе го дадат својот глас, рече Челибаши.

Овој повик доаѓа по бројните тензии создадени од лидерите на двете најголеми партии во земјата, социјалистичката и демократската.

Поврзани вести

Германската амбасадорка Холштајн за СП: За Германија е незамисливо за Албанија да каже да, а С. Македонија да ја остави

Слободен печат

ЦИВИЛ: Бришењето зборови од Речникот на македонскиот јазик нема да го намалат говорот на омраза, туку ќе го засилат

Слободен печат

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Слободен печат

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

Формирана анкетна комисија за разрешување на албанскиот претседател Мета

МИА Агенција

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар