Цела поранешна СФРЈ на Европско првенство

Европското ракометно првенство кое во јануари идната година ќе се одржи во Австрија, Шведска и Норвешка, за прв пат как учесници ќе ги има сите шест држави кои беа дел од поранешната СФР Југославија.

Додека Македонија, Хрватска и Словенија, на релативно лесен начин и без големи неизвесности обезбедија пласман на континенталниот собир, останатите три држави, Србија, Црна Гора и БиХ пласманот го заверија во последното коло од квалификациите.

Репрезентацијата на БиХ за прв пат во историјата ќе настапи на ЕП откако во одлучувачкиот натпревар ја совлада Чешка како гости со 24:23 и како најдобро третопласирана селекција обезеди пласман на ЕП.

Црна Гора во „Морача“ со 27:21 ја совлада Украина во последното коло и го освои второто место во Групата 8.

Прочитајте и...  „Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Немања Зеленовиќ со голот на 21 секунда до крајот на натпреварот и донесе победа на Србија од 32:31 над Швајцарија. Србија е една четирите најдобри третопласирани репрезентации кои ќе играат на ЕП 2020 кое ќе се одржи во Австрија, Шведска и Норвешка.

УЧЕСНИЦИ НА ЕП 2020
Шпанија, Австрија, Шведска, Норвешка, Македонија, Германија, Полска, Хрватска, Швајцарија, Србија, Исланд, Словенија, Летонија, Холандија, Чешка, Белорусија, БиХ, Франција, Португалија, Унгарија, Русија, Данска, Црна Гора, Украина.

Прочитај повеќе

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Слободен печат

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат