7 C
Скопје

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Нов земјотрес пред неколку минути ја погоди сисачко-мославинската жупанија во Хрватска. Според податоците на Сеизмолошката служба, потресот бил со јачина од 3.5 степени, а епицентарот бил кај Петриња.

„Овој беше доста силен, прво експлозија, после тресење, цела куќа се тресеше како граната да експлодира!“, „Овој беше баш силен“, „Кратко но прилично силно тресење“, се само некои од коментарите на корисниците на ЕМСЦ апликацијата за потреси.

Земјата во Сисачко-мославинската жупанија се тресеше и утринава. Станува збор за потреси со сила од 2.6 и 2.7 степени по Рихтер, чиј епицентар бил кај Петриња.

Прочитајте и...  Најмалку 18 цивили загинаа откако два автобуса нагазиле на мини во сириската провинција Хама

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Во Албанија загрижувачки раст на младите меѓу новозаразените со ковид-19

Слободен печат

ОЈО активно постапува за утврдување кривична одговорност за групите „Јавна соба”

Слободен печат

Американска студија: Лековите против холесторол ја намалуваат смртноста од ковид-19

Слободен печат

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената

Слободен печат

Многу заразени во Куманово, отворена модуларната ковид болница

МИА Агенција

Фетаи: Жената – столб на семејството и хуманоста

Дестан Јонузи

Остави Коментар