18.8 C
Скопје

Цела Југославија го сакаше Вучко: Пред 37 години во Сараево Сандра Дубравчиќ го запали олимпискиот оган

На 8 февруари 1984 година една од најдобрите југословенски лизгачки, Сандра Дубравчиќ, го запали олимпискиот пламен на Олимпискиот стадион „Кошево“ и го означи почетокот на најголемиот спортски настан одржан на југословенските простори дотогаш.

Зимските олимписки игри во Сараево се отворени на денешен ден пред 37 години и претставуваа врв на спортскиот успех на поранешна Југославија, која со три гласа ја претекна Јапонија и првпат во историјата ги организираше ЗОИ.

На Олимпијадата учествуваа 1.272 спортисти од 49 земји. Продадени биле повеќе од 250.000 влезници, а телевизискиот пренос го следеле две милијарди луѓе.

Заштитен знак на ЗОИ во Сараево беше Вучко, една од најпопуларните маскоти на игрите во историјата.

Мисијата на малиот волк, кому гласот му го позајми пејачот Здравко Чолиќ, била да ги зближи луѓето и животните од овој предел.

Олимпијадата во Сараево е прва на која била доделена парична награда за победниците. Од 12 милиони долари, колку што останало во Организацискиот одбор, 10 биле издвоени за дополнително уредување на олимписките арени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Enjoy Sarajevo ?? (@enjoy__sarajevo)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Djula (@djula61)

Поврзани вести

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе за дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар