Цел Карпош и Тафталиџе без струја

Во Општина Карпош во моментов нема струја, два дена ЕВН не може да го отстрани дефектот со трафостаницата. Исто така и населбата Тафталиџе е без струја.

Оставени се на милост и немилост оние кои среде овој студ немаат електрично напојување за да ги стоплат своите домови.

Исто така синоќа, портпаролот Атанас Ковачевски, за „Слободен печат“ рече дека нема простор за паника, дефектот ќе се реши за брзо време, но очигледно се уште се јавуваат проблеми.

-Во прашање е дефектна трафо- станица, која за брзо ќе се санира, а во меѓувреме се префрлаат корисниците на други мрежи, на други напојни точки- рече синоќа за „Слободен печат“ Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН.

Прочитајте и...  Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Дефект во системот на електродистрибутивната мрежа, исто така, денеска ги остави граѓаните на Карпош, Козле и Тафталиџе без електрична енерегија.

Од Регионалниот центар за управување со кризи своевремено информираа дека екипи на ЕВН работат на отстранување на дефектот.

Прочитај повеќе

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 04/12/2019 - 07:28 at 07:28

А како ќе биде, кога населението ќе премине на греење со клима уреди? Нели Владата апелираше да се премине на греење на струја? И тоа сега, кога температурите се над нулата, има дефеци, а по тоа кога ќе се зголеми потрошувачката? Не треба само глупи изјави на тој лизнатиот Ковачевски, туку да си видат какви им се капацитетите за непречено напојување со струја.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат