ЦАРСКА ТУРШИЈА: Рецепт за зимница со црвени ајварски пиперки

Црвените ајварски пиперки не мора да ги користите само за подготовка на ајвар. Тие се одличен додаток и во туршијата.

Ова е рецепт за зимница позната како царска туршија, која е одлично мезе во зимските денови кои ни претстојат.

Состојки:

1 кг црвени пиперки
2 кг зелка
700 гр моркови
5 страка целер
Два карфиола
Шеќер, сол, оцет, два аспирина

Подготовка:

Исечете го зеленчукот на парчиња со големина по желба. Зелката исецкајте ја ситно. Измешајте го зеленчукот и редете го еден ред мешан зеленчук, еден сецкана зелка, додека да ја наполните теглата.

Во секоја тегла одат по една лажичка шеќер, една сол, 4 лажици бел оцет и два аспирина. Зовријте вода и дополнете ја секоја од теглите. Добро затворете и чувајте на темно место.

Прочитајте и...  Брза торта со Нутела: Потребни ви се само три состојки

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат