Царовска: Заштедивме 3,7 милијарди денари во буџетот на пензискиот фонд - Слободен печат

Царовска: Заштедивме 3,7 милијарди денари во буџетот на пензискиот фонд

Со јануарската пензија, пензионерите ќе добијат покачување од 700 денари, а до јуни усогласувањата, во просек, ќе ги зголемат пензиите за 900 денари, нагласи министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на денешната, попладневна, средба со пензионерите во нивното Здружение во Прилеп.

Според Царовска, реформата во пензискиот систем дала одлични резултати со што се намалил дефицитот, а со порастот на минималната и на просечната плата, се создадоа услови за покачување на пензиите.

-Владата се грижи за сегашните, но и за идните пензионери. Реформата во пензискиот систем даде одлични резултати, со што заштедивме 3,7 милијарди денари во буџетот на пензискиот фонд. Тоа покажува дека дефицитот се намалува. Годинава имаше пораст на економијата, 15 отсто се зголеми минималната плата и пет проценти забележа пораст просечната плата. Тоа создаде услови и за зголемувањето на пензиите. Затоа воведовме трето, дополнително, усогласување кое ќе почне со исплатата на јануарската пензија (во почетокот на февруари). Сите пензионери ќе добијат по 700 денари. Воедно, пензионерите ќе ги добијат и дополнителните две усогласувања на пензиите, што до јуни наредната година зголемувањето просечно би изнесувало по 900 денари. На овој начин ја покажуваме грижата и за работоспособното население и за пензионерите, изјави Царовска.

Славко Трајкоски, претседателка на прилепското Здружение на пензионери рече дека првпат министер за труд и социјална политика е меѓу пензионерите да ги слушне нивните потреби и барања.

-Откако сум пензионер 11 години, првпат со нас е министер за труд и социјална политика за да разговараме за тековните потреби и активности на пензионерите. Секако, главните прашања на пензионерите се околу висината на пензијата. Пензионерите ги има во голем број и ги имаат своите прашања до министерката, рече Трајкоски.

За прилепскиот градоначалник Илија Јованоски многу е битно да се решаваат потребите што ги имаат пензионерите и во поглед на секојдневното живеење.

– За кусо време повторно сум со пензионерите и разговараме за нивните потреби во секојдневното живеење. Дискутираме за желбите и за потребите на прилепските пензионери. Освен пензиите, пензионерите ги интересираат условите за живот во градот како и активностите на јавните комунални претпријатија, рече Јованоски.

Во Прилеп, Кривогаштани и во Долнени се вкупно 14.530 пензионери, од нив, само во Прилеп, се 12 500.

Прочитај повеќе

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат

Рибари ловеле лигњи, а се вратиле со прасе

Слободен Печат

Остави Коментар

two + 16 =

Прочитај повеќе

Грчки Анонимуси хакирале турски сајтови

Слободен Печат

Пожар во омилениот ресторан на Макрон во Париз, властите стравуваат од ескалација на насилството (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку седум планинари се водат за исчезнати во Непал

Слободен Печат

Нови случаи на мистериозниот вирус во Кина

Слободен Печат

Повеќе населби во Гази Баба утре без вода

Слободен Печат

Сомалија: Шестмина повредени во автомобил-бомба, мета бил турски инженер

Слободен Печат