Царовска: Време е за 50:50, за силни жени кои што рамноправно учествуваат во создавање на силно општество

Ги повикувам сите жени од нашата држава, независно за која политичка партија гласале во минатото, на овие избори, на 15 јули да го дадат нивниот глас за партијата која што во изминатите две и пол години покажа дека знае да ги почитува жените, да ги унапредува нивните права и да го врати нивното достоинство. Време е за 50:50, за силни жени коишто рамноправно учествуваат во создавање на силно општество. Жени заокружете на 15 јули бројот 3 за женска солидарност, за обединетост, за нашата подобра иднина, повика денеска носителката на листа во ИЕ 1 од коалицијата „Можеме” Мила Царовска од партиското седиште на СДСМ.

Родовата еднаквост беше наша обврска и  приоритет минатите години. Донесовме нов Закон за прекинување на бременоста со кој го враќаме правото на секоја жена да решава за своето тело. Ја ратификувавме Истанбулската конвенција. Со носење на нов Закон за спречување на насилството врз жените се  трудиме насилството да биде казнето на секој чекор, но не застануваме тука. Ние рушиме стереотипи и препреки и се бориме за еднакво учество на жените секаде каде што се носат важни одлуки. Имаме најголем број на министерки  во Владата од нашата независност до денес. Имаме највисок процент на учество на жени во Парламентот. Имаме во речиси сите структури на нашата партија одличен процент на жени повисок од 40 проценти. Дали е ова доволно? Не., истакна Царовска.

Прочитајте и...  По конститутивната седница, од денес почнуваат разговори за формирање нова влада

Таа нагласи дека во следниот мандат продолжуваат да се борат за еднакви права на жените и мажите, еднакви плати на жените и мажите и еднакви обврски на жените и мажите.

-Се обврзуваме за време на кризата да ја задржиме минималната плата на висина од 14.500 денари, а по завршувањето на кризата се враќаме на нашите вредности и минималната  плата треба да порасне до 40 проценти до крајот на мандатот. Ова директно засега околу 90.000 наши сограѓани, во најголем број жени. Токму нив ВМРО-ДПМНЕ им се заканува дека ќе им ја намали минималната плата за 2.500 денари и тоа не смееме да го дозволиме. Нудиме стратегии за директна поддршка на женското претприемништво, како и на младинското претприемништво преку форма на грантови во висина од пет до 15 илјади евра за почеток на сопствен бизнис, нов бизнис, рече Царовска.

Прочитајте и...  Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Од пред седиштето на владејачката партија, таа вети 20 проценти годишно зголемување на поддршката на жени земјоделки, воведување родова рамноправност и во спортот, 30 проценти жени во органите на управување во 2020 година, а 50 проценти до 2024 година. Вети четириесет проценти застапеност на жени на сите извршни функции кои се именуваат од страна на владата. До крајот на 2023 година, рече Царовска, ќе обезбедиме најмалку 7.500 места за деца во градинка. Градинката ќе биде бесплатна за децата од семејства со ниски приходи. – Со згрижување на децата во градинка не само што ги заштитуваме децата, туку овозможуваме и жените да се вклучат директно на пазарот на труд, додаде кандидатот за пратеник и носителката на листа во ИЕ 1 од коалицијата „Можеме”.

Прочитајте и...  УСС-УКИМ за првпат организира шест студентски научни конференции

Прочитај повеќе

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат