14 C
Скопје

ВИДЕО | Царовска: Сите наставници да се вклучат во подготовка на наставните програми согласно новата концепција

Јавноста е запознена со деталите од концепцијата во основното образование која се усвои на владина седница, изјави министерката за образование и наука Мила Царовска, одговорајќи на новинарско прашање на денешната пресконференција за новинарите.
Зборувајќи за новата концепција, Царовска истакна дека сега на ред се наставниците, односно побара сите да се вклучат во подготовка на програмите кои ќе се изучуваат.
-На ред е јавниот повик кој се однесува на подготовка на наставните програми, кои ќе започнат од следната учебна година. Сите наставници и професори сакам да се вклучат во подготовката на програмите – истакна Царовска.

 

Прочитајте и...  ЕМА ќе се изјасни за вакцината против ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“

Поврзани вести

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Остави Коментар