Царовска: Понудениот модел за настава е најбезбеден со оглед на епидемиолошката состојба

Побезбедно и подобро е учебната година да почне со физичко присуство на учениците до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментот со оглед на актуелната епидемиолошка состојба, изјави вечерва министерката за образование и наука Мила Царовска при гостувањетои на ТВ 24.

– Сите знаеме дека физичкото присуство е најдобро, но епидемиолозите дека може да се затвориме за две недели ако почнеме со физичко присуство сите наеднаш. Такви искуства има во регионот, а последниот е во Израел. Ние сакаме да одиме постепено. Со оваа епидемиолошка состојба, сметаме дека овој модел е најдобар“, рече Царовска.

Од вкупно 494 училишта, барање за физичко присуство поднеле 321 училиште. Помал број од нив, како што вели Царовска, ќе бидат одобрени доколку училиштата ги исполнуваат протоколите, односно во една училница да има максимум 20 деца со растојание од метар и пол.

Прочитајте и...  Дете што посетувало градинка во Свети Николе е позитивно на коронавирусот

– Секоја одлука што ќе биде спротивна на епидемиолошката проценка и спротивна на Комисијата за заразни болести и може да нè донесе до еден чекор напред и три назад, а тоа значи зголемување на бројот на заразени и затворање на сите училишта. Зошто да си го правиме тоа, кога можеме да одиме етапно и да ја следиме епидемиолошката состојба, истакна Царовска.

Во однос на реакциите во јавноста дека децата ќе учат онлајн, а од друга страна цело лето излегуваат, Царовска посочи дека угостителските објекти летно време работат на отворено, а училиштата функционираат во затворен простор. Од друга страна, државата е одговорна ако ги отвори училиштата и има зголемен број на заболени, а одговорноста за излегувањето на децата во кафеаните е лично нивна и на родителите.

Прочитајте и...  Продолжува судењето за Таргет-Тврдина со сведочење на новинари

Од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) го одобруваат моделот што го предлага Министерството.

– Како Синдикат се грижиме за правата и интересите на вработените. Тоа не значи дека не ни е важно дали децата ќе бидат здрави и ќе ја следат наставата или дека сме против квалитетот на наставата. Не, напротив. Ќе направиме максимум учениците да си го остварат своето право на образование, рече претседателот на СОНК Јаким Неделков на гостувањето на ТВ 24.

Прочитај повеќе

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат