Царовска: Очекувам целосна реализација на нашата програма

Носителката на листата на кандидати за пратеници во Изборна единица 1 од коалицијата предводена од СДСМ Мила Царовска вечерва беше на маалска средба во населбата Пролет, каде изјави дека како политичка партија се што ќе ветат остваруваат.

-Оваа програма што ја држам ќе ја оствариме 100 отсто бидејќи ќе се посветиме на домашната економија. Тоа можеме да го направиме, бидејќи за не цел мандат успеавме да реализираме над 70 отсто од претходната програма. Ветивме поголема минимална плата и сега имаме минимална плата поголема за 60 отсто, а просрчната плата ја зголемивме за 5.000 денари, рече Царовска.

Таа  истакна дека Социјалдемократскиот сојуз е партија која води грижа за сите граѓани и за повозрасните.

Прочитајте и...  ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

-Не ги заборавивме пензионерите. Откако го стабилизиравме пензискиот систем ги зголемивме пензиите. Во јануари ги зголемивме сите пензии за 722 денари. Во новиот мандат како партија којашто се грижи за најранливите минималната пензија ја зголемуваме на 10.700 денари, рече Царовска.

Прочитај повеќе

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција