Царовска: Доколку имаме целосен мандат од четири години ќе постигнеме минимална плата од 16.000 денари

Вицепремиерката потенцира дека минималната плата расте со динамика да го постигне износот од 16.000 денари што беше ветен за крај на четиригодишниот мандат на Владата.

Засега добро тече исплатата на покачената минимална плата на 14.500 денари и тоа е поврзано со мерката за субвенционирање на раст на плати. Сигурна сум дека доколку имаме целосен мандат од четири години ќе постигнеме минимална плата од 16.000 денари, порача денеска вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска.

-Во суштина со мерката за субвенционирање на раст на плати работодавачите порано ги покачија платите и ја постигнаа минималната плата. До мене не е стигната информација дека некој не ја исплаќа минималната плата и засега нема одредена реакција од здруженијата и синдикатите. Имав завчера состанок со стопанските комори и сите синдикати и вакво прашање не беше отворено. Сепак, не можеме да очекуваме 100-процентна реализација на која и да е мерка во државата, но досега не е подигнат аларм. Ако има такво нешто сакам веднаш да се согледа и да се реагира од Трудовиот инспекторат, рече Царовска во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Прочитајте и...  Продолжени лиценци, овластувања и дозволи за градежни и погребални фирми во тек на вонредна состојба и 60 дена по завршувањето

Вицепремиерката потенцира дека минималната плата расте со динамика да го постигне износот од 16.000 денари што беше ветен за крај на четиригодишниот мандат на Владата.

-Треба уште време за четиригодишниот мандат, но она што го постигнавме како договор меѓу сите засегнати страни за покачување на минималната плата на 14.500 денари е огромно постигнување за нашата држава. Отпор немаше од никого, бидејќи државата не наметнува, туку оваа Влада разговара со стопанските комори, со организациите на работодавачи и со синдикатите. Сите компромисно рекоа дека е потребна оваа мерка не само за да го задржиме наслението и работниците да останат во државата, туку и дека е доста со ниски и девалвирачки плата. Тоа е одлична позиција која и натаму заеднички треба да ја градиме, рече Царовска и додаде дека сигурна оти ќе се постигне минимална плата од 16.000 денари доколку има целосен мандат од четири години.

Прочитајте и...  Зголемени трошоци на живот за овошје, цигари и масло, намалени за горива

Нагласи дека токму намената на мерката за субвенционирање на раст на плати беше да помогне  на фирмите кои не може да постигнат такво покачување на минималната плата.

-Треба да почекаме до март да видиме што ќе се случи со просечната плата со искористувањето на мерката субвенциониран раст на платите. Сметам дека ќе постигнеме многу и дека минималната плата во суштина ќе биде повисока и нема да се задржат дел од компаниите на неа и ќе остане помал број на вработени со минимална плата, рече Царовска.

За барањето од работодавачите парите да им се вратат на рака откако ќе се исплати минималната пата рече дека е кривично дело што треба да се санкционира.

Прочитајте и...  Независниот синдикат на полицијата побара соодветна опрема за полицајците кои се на терен

-Трудовиот инсекторат самостојно ме може да го движи тоа, туку мора во заедничка акција по пријава или сомнеж, случајно добиена информација, претставка,… да направи  заедничка акција со другите надлежни органи кои имаат таква надлежност, истакна Царовска.

Прочитај повеќе

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

МИА Агенција