Царинската управа го отпушти посетителот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа денеска го отпушти Александар Трајковски, советникот од ВМРО-ДПМНЕ  во Советот на Општина Гази Баба, поради тоа што било заклучено дека тој самоиницијативно патувал во странство за да добие второ лекарско мислење.

Царинската управа уште од порано отвори истрага за тоа  дали Александар Трајковски е болен или го злоупотребил здравствениот систем за да замине во Будимпешта. Матичниот лекар му отворил боледување на 5- ти декември 2018 година, а тој по нецела недела излегол од државата.

Како што сега стои во решението на царинската управа, Трајковски кога користел боледување отворено од матичен лекар на товар на работодавецот издадено со соодветна дијагноза и препорачано лекување со дадената терапија, самоиницијативно патувал во странство за обезбедување второ мислење. Со овие дејствија тој сторил кршење на работниот ред и дисциплина, пишува во решението.

Прочитајте и...  Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Трајковски, кој беше и фотографиран во Будимпешта во посета на Груевски, а е еден од обвинетите во предметот на СЈО „Шамарите во Центар“, на својот Фејсбук профил се пожали за врачената оставка.

„Притисокот на власта кон сите кои мислат поинаку од нив продолжува.

Денес ми е врачено решението со кое ми престанува работниот однос во Царинската управа бидејќи самоиницијативно сум патувал во странство по второ лекарско мислење.

Оваа одлука е директен атак на власта кон мене како избран Советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба каде мнозинството го има ВМРО-ДПМНЕ со само еден Советник повеќе од СДСМ.
На креаторите на оваа постапка за мое бркање од работа им порачувам дека нема да ме скршат туку напротив ме мотивираат бидејки тиранот е на колена!

Прочитајте и...  Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Јас ќе се вратам во Царинската управа бидејќи Законот е на моја страна и тоа пред Суд ќе го докажам а оние кој ја спроведоа оваа незаконска постапка ќе одговараат!“, пишува Трајковски на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат