Цапар: Се враќам во македонскиот фудбал!

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на денешната седница донесе одлука Драган Канатларовски – Цапар да биде назначен за селектор на македонската репрезентација во младински категории.

После 12 години му се враќа на македонскиот фудбал и среќен што заеднички со луѓето од Федерацијата имаат прилика да дадат придонес во развојот на еден од најбитните сегменти од фудбалот, а тоа е младинскиот фудбал и неговиот напредок.

Благодарен и што раководството на федерацијата и претседателот Сејдини придонесоа „Куќата на фудбалот“ да ја чувствува како своја.

– Можеби за некои моето назначување за селектор на македонската репрезентација до 15 години е изненадувачки, но сите кои ме познаваат, знаат дека јас сум во фудбалот поради фудбалот, а не заради функциите. Желба ми беше да имам своја академија каде што ќе можам да го пренесам знаењето на младите фудбалери, а овој чекор во мојата кариера е предизвик и за мене да се потрудиме да постигнеме едно повисоко ниво во работата со младите категории. Сигурен сум дека со ова најмногу ќе добијат младите фудбалери – вели Канатларовски.

Прочитајте и...  Ренова го презентира засилувањето од БиХ, Хушиќ

Прочитај повеќе

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат

Најпознатиот ќелавко Колина ја презема контролата над ВАР технологијата

Слободен печат

Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Слободен печат

Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Слободен печат

Мануел Пелегрини нов тренер на Бетис

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат