Cupra Formentor следната година пристигнува на пазарот

На крајот од минатата година компанијата Cupra, која се одвои од SEAT во сопствен под-бренд, го покажа моделот Cupra Formentor.

Спортскиот кросовер на пазарот ќе биде достапен следната година и нема да се разликува значително од веќе покажаниот прототип.

Серискиот Formentor ќе ја добие спортската силуета на концептниот модел. Наклонета линија на покривот и задни светла што минуваат низ целата ширина на автомобилот треба да ја нагласат агресивната природа на кросоверот.

Архитектурата на кабината е дизајнирана да ги задоволи потребите и барањата на современиот возач. Производителот се потпира на спортски седишта од јаглеродни влакна, како и мултимедијален систем со голем екран на допир, кој ќе биде поставен на предниот панел.

Прочитајте и...  Повторно судири пред општинската зграда во Будва: Обезбедувањето не дозволило советниците да влезат (ВИДЕО)

Агрегатот на Cupra Formentor е доверен на хибриден мотор со приклучок за напојување (plug-in), кој се состои од 1.5-литарски турбо-полнач TSI и електричен мотор. Вкупната моќност достигнува 245 КС, што значи дека кросоверот ќе биде „послаб“ од Cupra Ateca со својот 2.0-литарски со турбо-полнач и моќност од 300 КС.

Цената на новиот шпански кросовер за некои пазари е веќе позната. Во Велика Британија, на пример, таа ќе биде околу 41.190 фунти.

Прочитај повеќе

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Васко Спасоски