ЦУК: Пожар во Долнени- го гаси и противпожарен авион

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува дека, рано утрово, во атарот на с. Гострижни во Општина Долнени избувна пожар, при што гори висока сува трева, нискостеблеста деградирана шума и појас со висока дабова и габерова шума.

На терен се противпожарни екипи од ЈП „Национални шуми“ и ТППЕ Прилеп, а и дел од противпожарните сили коишто се префрлени од претходната интервенција во истата општина – од пожарот кај с.Слепче.

Како воздушна поддршка на силите, коишто дејствуваат од земја, е пратен еден воздухоплов – противпожарен авион од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), за да помогне за прекин на ширење на пожарот во шумскиот дел..

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот