Црногорската полиција пронајде изборен материјал и копии од лични карти

EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Полицијата во Црна Гора вечерва спроведе акција на повеќе локации со цел да спречи злоупотреби во пресрет на претседателските избори што ќе се одржат утре.

Како што јавува РТЦГ, во еден од претресите полицијата пронашла изборен материјал со имиња и етикети, додека во другиот избирачки списоци и копии од лични карти.

„Црногорската полиција во соработка со државното обвинителство спроведе активности во повеќе градови за откривање и спречување на потенцијални кривични дела поврзани со злоупотреба на изборниот процес, а извршени се и претреси на повеќе локации и прибрани се известувања од повеќе лица. “, се наведува во објавата на Твитер.

Граѓаните утре ќе избираат меѓу двајцата кандидати кои освоија најмногу гласови во првиот круг на гласање, актуелниот шеф на државата и лидер на ДПС, Мило Ѓукановиќ и претседателот на Движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот