Циципас против Алкараз за полуфинале на „Ролан Гарос“

фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во четвртфиналето на грен слем турнирот „Ролан Гарос“.

Циципас на Отвореното првенство во Франција го совлада Себастијан Офнер од Австрија со резултат 7:6, 6:3 и 6:0.

Во првиот сет Австриецот му пружи силен отпор на моментно петтопласираниот тенисер во светот, но потклекна во тај-брејкот.

Следните два сета му припаднаа на Гркот, кој докажа зошто беше фаворит во овој дуел. За пласман во полуфиналето Циципас ќе игра против првиот светски рекет Карлос Алкараз од Шпанија.

Во женска конкуренција втората носителка на турнирот Арина Сабаленка од Белорусија со 7:6 и 6:4 ја елиминираше Американката Слоан Стивенс.

Сабаленка за пласман во полуфиналето во Париз ќе игра против Украинката Елина Свитолина која со 6:4 и 7:6 триумфираше над Дарија Касаткина (Русија).

Ѓоковиќ го надмина рекордот на Рафа Надал на „Ролан Гарос“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот