9 C
Скопје

Чупиќ ќе го напушти Вардар, потпиша договор со ППД Загреб!?

Хрватскиот репрезентативец кој ја одбележа деценијата зад нас, Иван Чупиќ, по 14 години се враќа во домашниот ракомет!

Според „Хандбал Планет“, 34-годишното десно крило од Метковиќ ќе го напушти Скопје следното лето по пет сезони поминати во дресот на Вардар 1961.

Освојувачот на три титули во Лигата на шампионите, една со Кјелце и две со Вардар (2016, 2017 и 2019 година), и како што информира истиот извор, веќе потпишал тригодишен договор со хрватскиот првак, РК ППД Загреб.

Чупиќ го направи својот прв чекор од родниот Метковиќ до главниот град каде го носеше дресот на Медвешчак, а неговата меѓународна кариера го водеше преку шпанските Октавија Пилотс, Горење, Рајн Некар Левен и Кјелце во Вардар каде што кулминираше со освојувањето на двата финални турнири од ЛШ во Келн.

Прочитајте и...  Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

РК Загреб веќе најави доаѓање на уште еден искусен хрватски репрезентативец Жељко Муса, кој ќе се врати во земјата од Магдебург, Германија.

Поврзани вести

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Тандем од соништата, Агуеро ќе игра со Меси во Барселона!?

Слободен печат

Вардар 1961 успешен на патот до одбрана на шампионскиот трофеј

Слободен печат

Работнички славеше во градското дерби против МЗТ Скопје Аеродром

Слободен печат

Остави Коментар