Чулев: Униформираната полиција го даде својот придонес во намалување на последиците од пандемијата

Воедно, министерот Чулев се заблагодари и на професионалните возачи за исклучителниот ангажман во надминување на оваа состојба.  

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска оствари работна посета на Граничниот премин „Богородица“, Полициската станица Гевгелија и СВР Струмица.

На Граничниот премин „Богородица“, министерот имаше средба со раководството на граничниот премин, а ги посети и полициските службеници кои беа на своите работни места.

-Пандемијата од Корона вирусот значително го смени текот по кој функционираше општеството и нашите животи. Ги затвори границите и го ограничи нашето движење. Но, еден сегмент од човечкото живеење не смеевме да дозволиме да застане и успеавме во тоа, благодарејќи на ангажманот и посветеноста на полициските службеници. Со својот труд, ангажман и посветеност тука и на сите други премини униформираната полиција го даде својот придонес во намалување на последиците од пандемијата врз реалниот живот, истакна министерот Чулев при посетата на ГП „Богородица“.

Прочитајте и...  Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Воедно, министерот Чулев се заблагодари и на професионалните возачи за исклучителниот ангажман во надминување на оваа состојба.

На средбата со раководството на СВР Струмица Министерот беше информиран за безбедносната состојба на територијата која ја покрива. Според официјалната статистика, СВР Струмица покажува добри резултати во откривањето на имотните деликти. Послаби резултати се забележани во економскиот криминал и поради тоа министерот Чулев побара засилување на активностите кои ги преземаат полициските службеници во справување со оваа проблематика.

Исто така, беше разговарано и за интензивирање на активностите на СВР Струмица во насока на спроведување на мерките и одлуките на Владата поврзани со спречување на ширењето на Ковид-19. Во таа насока, заедно со Секторот за превенција беа делени заштитни маски за граѓаните на Струмица.

Прочитајте и...  Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Министерот Наќе Чулев уште еднаш апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и одлуките на Владата кои се насочени кон спречување на понатамошно ширење на вирусот.

Прочитај повеќе

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат

Во Франција речиси 13 милиони лица користеле државна помош за делумна невработеност

Слободен печат