Чулев: Остануваат проблемите со пасошите (ВИДЕО)

Чулев вели дека во моментов пасоши ќе добиваат оние кои имаат закажано по итна постапка, како и на лица кои им е потребно за лекување во странство.

На денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Наќе Чулев изјави дека проблемот во врска со патните исправи останува и понатаму.

– Проблемот со патните исправи останува и понатаму. Од доаѓањето на функцијата за еден месец снемува околу 50.000 исправи, вели Чулев.

Тој додаде дека заедно со Владата, компанијата Веридос, како и германските партнери биле понудени соодветни решенија со цел да се реши овој проблем.

Чулев вели дека МВР располага со уште 3.600 до 3.700 обрасци за патни исправи во моментов и дека пасоши ќе добиваат оние кои имаат закажано по итна постапка, како и на лица кои им е потребно за лекување во странство.

Министерот Чулев рече дека досега во МВР пристигнале околу 16.000 апликации за добивање патни исправи по редовна постапка, кои нема да може да бидат спроведени додека не дојдат новите обрасци, кои се очекува да пристигнат следниот месец.

Прочитајте и...  Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Тој рече дека овој проблем треба да биде решен од страна на Владата, за што и Спасовски интервенирал во Германија, но се уште нема решение.

Во март се очекува да пристигнат околу 100.000 пасоши, но министерот рече дека не знае дали тие ќе бидат со старото име, а и дека може да бидат и со новото име.

Прочитај повеќе

Сtолеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци

Слободен печат

Бројот на починати од коронавирусот во САД надмина 100.000

Слободен печат

Исклучена од светот: Шведска ќе плати висока цена заради стратегијата за борба против коронавирусот

Слободен печат

Боинг планира откази за 12.000 вработени

Слободен печат

Меркел: ЕУ во време на криза да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност

Слободен печат

Трамп се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Слободен печат

Палмер: Турција да ги намали тензиите на грчко-турската граница кај Александополис

Слободен печат

Полицијата ќе ја зајакне контролата на спроведување на владините одлуки за заштита на здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Средба на Куомо со Трамп во Белата куќа

Слободен печат

Заев и Мицкоски тајно договараат датум за избори

Соња Христовска Угриновска

За време на полицискиот час регистрирани 45% повеќе пријави за семејно насилство

Слободен печат