Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

На стадионот „Луж“ до прекинот во португалскиот шампионат просекот на посети беше околу 52.500 луѓе..

Во најголемиот дел од европските фудбалски првенства кои ја продолжија сезоната после паузата поради пандемијата на коронавирус, натпреварите се играат пред празни трибини.

Има навивачи кои громогласно, непрекинато од почетокот до крајот на мечот ја даваат поддршката во текот на домашните натпревари. Едни од нив се и верните фанови на Бенфика. На стадионот „Луж“ до прекинот во португалскиот шампионат просекот на посети беше околу 52.500 луѓе, додека во сезоната 2018/2019 истиот беше и зголемен.

Во текот на вчерашниот ден Бенфика не го искористи поразот на Порто да се одлепи со поголема разлика на врвот на табелата откако одигра само 0:0. Па, и натаму ќе се води голема битка за титулата, моментно во генералниот пласман првото место го делат Бенфика и Порто со по 60 бодови.

Прочитајте и...  Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

На празните седишта беа поставени навивачки шалови, а воедно на стадионот „Луж“ пуштени навивачки звуци и во моментите кога Бенфика напаѓаше уште повеќе се слушаа и така почувствуваат фудбалерите дека не се сами и дека фановите се тука со нив.

Но, после натпреварот се случи лошата слика на фудбалот. Домашните навивачи не беа задоволни од ремито и хулиганите кои беа на улиците на Лисабон го каменуваа автобусот на Бенфика после напуштањето на стадионот.

Прочитај повеќе

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат