Човечки остатоци откриени во стопените глечери во Швајцарија

Илустрација/ Фото ЕПА

Зголемените температури ги тераат швајцарските глечери кои се топат да ги откријат своите тајни, при што планинарите ова лето се надеваат на два комплети неидентификувани човечки останки и урнатини од авионот изгубени повеќе од половина век, пишува „Гардијан“.

Двајца француски алпинисти минатата недела пронајдоа човечки коски додека се качувале по глечерот Шесјен во јужниот кантон Вале, потврди во понеделникот портпаролот на полицијата. Истиот ден, скелетот бил префрлен од глечерот со хеликоптер.

Коските се откриени во близина на стара патека која последно била во употреба пред околу 10 години, рече Дарио Анденматен, управник на планинската колиба „Британија“ од каде што многу алпинисти ги започнуваат своите искачувања во регионот. Двајцата планинари веројатно дошле до своето откритие само затоа што се искачувале по стара мапа.

Бидејќи од телото останало малку друго освен голи коски, Анденматен рече дека очекува лицето да умрело „некаде во 1970-тите или 80-тите години“.

Една недела претходно, друго тело беше пронајдено на глечерот Стокџи во близина на одморалиштето Зермат, северозападно од Матерхорн. Во двата случаи, полицијата рече дека процесот на идентификација на човечки останки преку ДНК анализа сè уште е во тек и ќе потрае „уште неколку дена“.

Полицијата во алпскиот регион одржува список од околу 300 случаи на луѓе кои исчезнале од 1925 година. Таа го вклучува и милионерот Карл-Ериван Хауб – германски, руски и американски државјанин кој исчезнал во регионот Зермат додека тренирал за скијачка тура на 7 април 2018 година. Германските медиуми го поврзаа телото откриено на глечерот Стокџи со Хауб, кој беше законски прогласен за мртов во 2021 година.

Меѓутоа, еден од двајцата планинари кои го откриле телото изјавил за весникот „Блик“ дека облеката што ја пронашле била во неонска боја, „во стилот на 80-тите“. Трупот беше мумифициран и малку оштетен, рече Лук Леканоин (55).

Во првата недела од август, планински водич ги откри остатоците од авионот што се урна над глечерот Алеч, во близина на планинските врвови Јунгфрау и Менх, во јуни 1968 година.

„Од далеку, мислев дека гледам во два ранци“, рече Доминик Нелен, 38. Поблиската проверка откри дека предметите се остатоци од авионот „Пајпер Чероки“ што се урна во областа на 30 јуни 1968 година, носејќи наставник, лекар и неговиот син, сите од Цирих. Телата беа извлечени во тоа време, но остатоците не беа.

По зимата со релативно малку снежни врнежи, швајцарските Алпи веќе доживеаја две силни летни горештини. Во јули, властите ги советуваа алпинистите да не се искачуваат на Матерхорн поради невообичаено високите температури, кои достигнаа скоро 30 степени Целзиусови во Зермат.

За време на јулскиот топлотен бран, висината на замрзната вода беше измерена на рекордно високо ниво од 5.184 метри, во споредба со нормалното летно ниво од 3.000-3.500 метри.

Видео на денот