Чоколадото е нездрава храна? Кој ви го кажа тоа? - Слободен печат

Чоколадото е нездрава храна? Кој ви го кажа тоа?

Препуштете му се на уживањето во чоколадниот вкус без чувство на вина. Научниците го нарекувaат „суперхрана“ а докторите го користат во лечењето на некои здравствени проблеми. Да, чоколадото е добро за вашето здравје.

Некогаш прогласено за штетно, чоколадото преоѓа на страната на „добрите“, поради високото ниво на антиоксиданти кои го засилуваат имунитетот. Воедно содржи и теобромин, состојка која е добра за нервниот систем, а најновите истражувања спроведени на лондонскиот Империјал Колеџ покажаа дека чоколадото може да ја запре и кашлицата, пишува „Daily Mail“.

Освен што е здраво за конзумирање, некои доктори го препорачуваат и како дел од одредени терапии. Еден од нив е и К.Атсина од медицинскиот факултет во Гана кој веќе подолго време користи какао во прав во лечењето на дијабетис и хипертензија, а неговиот колега Ф. Кваку Адаи препишува две шолји какао дневно како заштита од маларија.

И доброто расположение е поврзано со конзумирањето на чоколадо.

„Во изминатите неколку години, природните состојки како флавонидите, кои во големи колични се содржат во чоколадото, се користат како антидепресиви“, објаснува професорката Донатела Липи од Универзитетот Флоренца во Италија.

За постигнување на максимум позитивни ефекти се препорачува конзумирање на умерена количина на чоколадо, а сите овие совети се однесуваат исклучиво за темното чоколадо кое содржи што поголема количина на какао изразена во проценти.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Само ти фалеше

Слободен печат

Три главни причини поради кои луѓето во среќни врски ги изневеруваат партнерите

Слободен печат

Згодната Џорџина покажа како се танцува – Роналдо е вистински среќник! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Марта Маркоска

Слободен печат

За дами од 20 до 50 години: Ако сте вака облечени, изгледате феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Сензуална музика од филмови за возрасни од седумдесеттите години која треба да ја слушнете и денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

three × one =

Прочитај повеќе

Славниот готвач ја оставил 30 години помладата љубовница, а таа сега му покажала што пропушта

Слободен печат

Со овој тип мажи оргазмите се најдобри!

Слободен печат

Наши миленици: Марко, уличар со господски манири

Слободен печат

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

Бурниот живот на Вознијацки: Се сликаше гола за магазин, а Роналдо ја „ќари“ со скап автомобил (ФОТО)

Слободен печат

Диетите се „аут“, за витка линија ви треба ОВОЈ КОНЦЕПТ!

Слободен печат