Членовите на ДИК на средба со Дескоска, ДЗР и ДКСК за финансирањето на политичките партии

Финансирањето на политичката кампања, согласно новите измени на Изборниот законик биле едно од главните прашања на состанокот што членовите на Државната изборна комисија го одржале вчера со министерката за правда Рената Дескоска, претставници на Државниот завод за ревизија и Државната комисија за спречување на корупцијата.

Според соопштението на ДИК објавено на нивната веб-страна, на состанокот било утврдено дека за истото прашање ќе се одржи нова работна средба, на која ќе биде потребно да присуствуваат и претставници од Министерството за финансии.

– Имајќи предвид дека се донесени изменувања и дополнувања на Изборниот законик, целта на овој состанок беше да се изнајде начин за да се одговори најдобро на новите предизвици кои произлегуваат и со кои ќе се соочуваат во текот на спроведувањето на Предвремените парламентарни избори 2020 година, се наведува во соопштението од ДИК.

Прочитајте и...  Најдено телото на внуката на Роберт Кенеди, потрагата по нејзиниот син продолжува

По однос на сите прашања и активности за спроведување на изборниот циклус, ДИК на работниот состанок им укажала на присутните дека им стои на располагање и соработка во рамките на својата надлежност.

Прочитај повеќе

Годинава март потопол од вообичаено, со натрпосечни количества дожд

Слободен печат

ЕУРО-ФАРМ потпиша договор за набавка на 50 медицински кревети за Инфективната клиника

Слободен печат

Евакуиран старечки дом во Сплит, 10 лица биле заразени со коронавирус

Слободен печат

Стариот одмор ќе се користи до крај на мај, а дел од новиот до крај на јуни

Весна Дамчевска

Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Слободен печат

Аселборн: Ако падне Шенген, тогаш паѓа и ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Велика Британија не е ни близу до укинување на карантинот

Слободен печат

Само девет милијардери во светот успеаја да го сочуваат своето богатство, сите се од иста држава

Дејан Андоновиќ

Вухан излезе од карантин: Како изгледа првото жариште на коронавирусот после два месеци изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Проф. Ѓуровска: Доминира профитниот егоизам кај работодавачите

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени од коронавирус во Русија

Слободен печат

Откриена измама во Германија за достава на 10 милиони маски

Слободен печат