Членки на Советот за безбедност на ОН бараат прекин на огнот во Сирија

Според податоците на ОН, од почетокот на офанзивата во Идлиб во декември, раселени се повеќе од 800.000 луѓе.

Четири европски земји, членки на Советот за безбедност на ОН, побараа запирање на офанзивите во сириската провинција Идлиб.

Државите го изнесоа ваквото барање по неофицијалниот итен состанок на тој орган на ОН одржан на барање на САД.

– Бараме сириските власти и нивните сојузници веднаш да ја завршат воената офанзива и да спроведат трајно примирје, да гарантираат заштита на цивилите и во потполност да го почитуваат меѓународното хуманитарно право – се наведува во заедничката декларација.

Потписници на декларацијата на Естонија, Белгија и Германија, кои се нестални членки на Советот за безбедност на ОН, како и Франција која е стална членка. На декларацијата ѝ се придружи Полска која е поранешен член на тој орган на ОН.

Прочитајте и...  Чулев: За 7 до 10 дена ќе пристигне првата пратка со патни исправи

Дипломатски извори соопштија дека на состанокот немало обиди за постигнување на заедничка декларација на 15-те земји членки на СБ на ОН поради евентуалното противење на Русија, која ги поддржува сириските власти во офанзивата во Идлиб.

– Не може да има воено решение за сирискиот конфликт – се додава во декларацијата на европските земји на кои не им се придружи Велика Британија, уште една европска земја која учествуваше на состанокот, а која неодамна ја напушти ЕУ.

Дипломатски извори наведоа дека на Велика Британија ѝ се дадени инструкции во ОН некое време да не ги придружува другите европски земји во некои активности.

Според податоците на ОН, од почетокот на офанзивата во Идлиб во декември, раселени се повеќе од 800.000 луѓе.

Прочитајте и...  Пристигна Корона – добредојде на паниката (ВИДЕО)

Идлиб претежно е под контрола на џихадистичката група Хајат Тахрир ал Шам и други бунтовници. Властите кои контролираат околу 70 отсто од сириската територија, соопштија дека во неколку наврати се решени да ја повратат контролата над Идлиб.

Силите на сирискиот претседател Башар ал Асад со поддршка на руското воздушно воздухопловство од 16 декември го засилија бомбардирањето на тоа подрачје, додека во исто време се водат борбите со џихадистите и бунтовниците, и порај претходно најавеното примирје.

Прочитај повеќе

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

МИА Агенција

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен печат

Маневрите на НАТО на руската граница ја вознемирија Москва

Слободен печат

Канада повеќе нема да им дава безбедносни услуги на принцот Хари и Меган Маркл

Слободен печат

Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сообраќајка кај Кадрифаково, запрен сообраќајот на патот Штип-Скопје

Марина Дамческа

Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Слободен печат

Падна авион додека спроведувал вежби во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

Заврши драмата во хотелот во Тенерифе, гостите немаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Расправата за екстрадиција на Асанж продолжува на 18 мај

Слободен печат

Украинскиот митрополит ќе предводи литија во Подгорица

Слободен печат