„Читаме по дома“ – Актерите од Театар Кумановo и „ТРИ“ во заеднички проект

Актерите од Театар Куманово заедно во соработка со Издавачки центар ТРИ спремаат нов и возбудлив проект. Проектот носи име „Читаме по дома”, a постои можност и да добиете награда, да освоите книга. Секоја недела ќе се објавува необично читање на дел од книгите, нормално со прилагодена интерпретација од домашни услови, а вие ќе имате можност истата книга да ја добиете на подарок.

Читаме по дома на необичен начин – за вие да уживате во овие пролетни денови. Имаме 10 наслови за вас. Наскоро започнуваме со првиот. Најсреќните можат да добијат и подарок – КНИГА, подаруваме 10 возбудливи книги, порача во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ актерката Александра Михајловска.

-Станува збор за проект кој ја таргетира младата публика, малите и младите. А е со една цел, да се мотивираат младите да читаат и да се надоградуваат – а воедно и е инспирација за самите актери – кои преку овој проект ги истражуваат можностите на дигиталните форми кои што никако не можат да го заменат театарот, но во моментов се единствен простор за комуникација со публиката. Додека чекаме да се вратиме на сцена, уживајте во нашиот нов проект, вели Михајловска.

Прочитајте и...  Матис: Трамп е првиот претседател кој не се обидува да ги обедини американските граѓани

Кратките читања ќе може да ги проследите на фан страната на Театар Куманово, како и на Јутјуб каналот на Театарот.

-Глумењето преку интернет е чудно, различно и дефинитивно не може да се спореди со глумата во живо. Но, во овие лимитирани времиња во кои што се наоѓаме ние немаме друг начин да сме со публиката. Впрочем многу театри во светот го прават тоа, изјави Михајловска.

 

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат