Чистотата е половина здравје, но нечистотијата е другата половина

Денес е ретко да се види деца како сами играат во парковите. Родителите како да станале опседнати со чистотата и децата ги држат како под стаклено ѕвоно, па тие не доаѓаат во контакт со микробите кои се многу важни за изградбата на имуниот систем на детето.

Денешните деца почесто се разболуваат на пример од децата пред 15 години, многу од нив боледуваат од различни алергии, астма, егземи, имаат одредена интолеранција на храна, а секоја година се зголемува бројот на заболени деца.

Алерголозите тврдат дека токму преголемата чистота е виновна за пораст на заболувања кај децата. Чистотата е половина здравје, но нечистотијата е другата половина.

Исто така децата се премногу изложени на зрачењето од мобилните телефони и модемите за безжичен интернет кои можат да бидат причина за ослабен имунитет и причина за алергиски реакции.

Прочитајте и...  Не поставувајте сами дијагноза - Еден од најголемите митови за високиот притисок

Брзата храна исто така е опасна и непожелна.

Алерголозите советуваат децата да растат со некое животно, куче или мачка, бидејќи на тој начин детето е повеќе изложено на бактерии и уште на рана возраст го гради имуниот систем.

Прочитај повеќе

Стил на неделата: Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“

Ј.К.Д

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Слободен печат

Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Слободен печат

Девојка која на протестите во Америка беше погодена со гумен куршум во лице, покажа како изгледа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски

Несекојдневен настан во с. Белица: Кучето Медо донесе срнче во семејството Радески (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски