Чистите избори пресудни за изборната победа на британските конзервативци

Европските дипломати ја поздравија „чистотата” која, се чини, е пресудна за изборната победа на британските конзервативци, што, пак, земјата ја донесоа до прашањето за излез од ЕУ, но додаваат и дека ќе биде предизвик за трговскиот договор до крајот на 2020 година.

Британските конзервативци, веќе се знае, освоија 358 мандати во 650-члениот британски Парламент, наспроти 203-те мандати за ривалските лабуристи, што има прави комотно мнозинство за сите овие чекори што земјата ја чекаат.

-Тоа што синоќа беше сигурно, се чини, е што дојде до појаснување, изјави француската министерка за европски работи Амели де Моншталан, пренесуваат британските медиуми.

Таа кажа дека лидерите на ЕУ сега ќе разговараат за мандатот за преговарање за идните односи со Велика Британија по планираното излегување на земјата од Унијата на крајот на јануари.

Прочитајте и...  До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

-Најважната работа со Брегзит не е начинот на кој се разделуваме, туку тоа што ќе градиме потоа, рече таа.

Велика Британија и ЕУ мораат да преговараат за трговски договор до крајот на 2020 година, бидејќи тогаш завршува преодниот период  за излегување на Велика Британија кога трговските односи меѓу Лондон и неговиот најголем трговски партнер – ЕУ, ќе се вратат на стандардите на Светската трговска оргзнаиција.

Меѓутоа, официјални претставници на ЕУ сметаат дека преговорите за трговски договор со Велика британија за помалку од 12 месеци ќе биде многу тешко да завршат, бидејќи таквите договори се склучуваат со години.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат