Чиста „десетка“ за Серафимов, растури против Бахреин - Слободен печат

Чиста „десетка“ за Серафимов, растури против Бахреин

Десниот бек на Металург и на македонската кадетска репрезентација, Мартин Серафимов, денеска го одигра својот најдобар натпревар во досегашниот тек на кадетското СП во Скопје.

Со 10 постигнати голови од 14 обиди, тој даде огромен придонес за победата на Македонија на средбата против Бахреин.

Токму поради тоа, Серафимов беше прогласен за најдобар играч на средбата.

– Одигравме тежок натпревар и на крајот заслужено победивме. Го оставивме срцето на теренот, не се откажавме, „киневме“ во одбрана, дававме голови во напад, голманите бранеа… сè најдобро за момците и за стручниот штаб. Но, математички ништо не е готово. Не треба да скокаме, мораме да одиме чекор по чекор. Да гледаме кон Данска и кон Јапонија, да одиме на најдоброто. Се надеваме дека ќе одиме уште подалеку од осминафиналето. Се намали малку притисокот врз нас, по лошиот старт на првенството. Потребни ни беа овие две победи, за да нè кренат на нозе – изјави Серафимов по натпреварот.

Прочитајте и...  Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Остави Коментар

4 × three =

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат