Чил Доналд – му врати мило за драго на претседателот на САД активистката Грета Тунберг

epa08614421 Swedish climate activist Greta Thunberg during a press conference at the House of the World's Cultures (Haus der Kulturen der Welt) in Berlin, Germany, 20 August 2020. German Chancellor Angela Merkel meets a group of climate activists led by Greta Thunberg and Luisa Neubauer at the chancellery to discuss national and international climate protection. EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Една од најострите критики упатени кон претседателот на САД, Доналд Трамп пристигна од 17-годишната активистка Грета Тунберг. Тинејџерката која се бори против климатските промени очигледно не ја заборави навредата на Трамп кој минатата година и порача дека треба да поработи на менаџирање на својот гнев.

Трамп ја укори Тунберг: Премногу си млада, олабави се!

Твитот на Трамп „Сопрете го пребројувањето!“ и се погоди како совршена можност да му врати мило за драго и ги употреби токму зборовите на претседателот. Таа вешто го искомбинира цитатот и на Твитер му испрати порака:

„Толку смешно. Доналд мора да работи на својот проблем со менаџирање со бесот, а потоа да оди на добар старомоден филм со пријател! Чил Доналд, Чил!“

Трамп се потсмеваше на апокалиптичните предвидувања за иднината на Грета Тунберг

МАПА ВО ЖИВО: Се бројат гласовите – Трамп останува или Бајден доаѓа

Видео на денот