Чикаго го има новиот „Мајкл Џордан“! (ВИДЕО)

Коби Вајт е новиот миленик на навивачите на Чикаго Булс, 19-годишниот играч блесна со својата партија во победата на „биковите“ против Њујорк од 120:102.

Овој дебитант против Никси прво не ги реализираше првите пет шутеви од игра, а последната четвртина ја започна со само четири поени.

После тоа следуваше неговото шоу на паркетот, за 10 минути погоди дури седум тројки, на тој начин поставувајќи нов рекорд на клубот чија легенда е Мајкл Џордан.

– Овој играч е супер талент. Има неверојатна брзина, тоа треба да се почитува. Штом почне со реализирање на поени, тешко е да го запрете – рече тренерот на Њујорк, Дејвид Физдејл.

Коби Вајт како резервна беше најефикасен играч на натпреварот, го заврши мечот со 27 поени, два повеќе од клупскиот колега Зек Левин, а пет повеќе од првиот стрелец на Никс, Маркус Морис.

Прочитајте и...  Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Прочитај повеќе

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат

Несторовски: Голот против Рома му го посветувам на Роландо!

Слободен печат

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

Слободен печат

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат